2019 Films

& - An Art film about NYC (United States, 1 h 03 min)

Directed by: Cedric van Eenoo

Written by: Cedric van Eenoo

18 Grand: A Personal Space Odyssey (United States, 6 min)

Directed by: Steven Conroy

83 Days (United States, 29 min 19 sec)

Directed by: Andrew Paul Howell

A Beating Heart (A Coeur Battant) (France, 1 hour 25 minute)

Directed by: Caujat Laurent

Written by: Caujat Laurent

Cast: Fluder Christophe Malki Cylia Martins David Provost Frédèric Maalouf Ibrahim Mottier Pascal

A Civilized Life (Australia, 15 min)

Directed by: Victoria Keon-Cohen

Written by: Victoria Keon-Cohen, Daniel Jay Sheiman

Cast: Dean Winters, Britt Lower

A Dream Before Dying (Iraq, 1 hr 30 min)

Directed by: Fekri Baroshi

Written by: Fekri Baroshi; Jesus Roldan

A Forgotten Past (Greece, 45 min)

Directed by: Andreas Hadjipateras

A Friend of Kim (United Kingdom, 23 min 40 sec)

Directed by: Dan Hodgson

A Mess (Taiwan, 5 min 45 sec)

Directed by: Jia Yu Guo

A Test (United States, 7 min 18 sec)

Directed by: Fella Cederbaum

Written by: Fella Cederbaum

Above the Angel (France, 6 min 17 sec)

Directed by: Julian Olariu

Acrobatic Conundrum (United States, 5 min 33 sec)

Directed by: Gary Yost

Adrift in Soho (United Kingdom, 1 hr 48 min)

Directed by: Pablo Behrens

Advent Calendar (United States, 4 min 24 sec)

Directed by: Taylor Bakken

Agape (United States, 2 min 42 sec)

Directed by: Kat Pongtornpipat

Written by: Kat Pongtornpipat

All the Reasons to Forget (Brazil, 1 hr 30 min)

Directed by: Pedro Coutinho

Amaro - The Bitter (Germany, 34 min)

Directed by: Fabian Döring

Written by: Fabian Döring; Adrian Hagenguth

America First: The legacy of an immigration raid (United States, 39 min 59 sec)

Directed by: Andrea Patiño Contreras; Almudena Toral

An Artist's Thought (Bosnia, 10 min)

Directed by: Amina Avdic

Written by: Amina Avdic

And In a Moment (United States, 42 min)

Directed by: Taylor Fredricks

Written by: Taylor Fredricks

Cast: Taylor Fredricks, Brittany Rachelle, Tony Schafer

Animas (Spain, 1 hr 25 min)

Directed by: Jose Ortuño and Laura Alvea

Anna Karenina (United States, 15 min)

Directed by: Yana Sar

Written by: Yana Sar

Any Wednesday (United States, 36 min 06 sec)

Directed by: Allie Light; Patrick Stark

Written by: Allie Light

Ascending Double Helix (Belgium, 2 min 1 sec)

Directed by: Vito A. Rowlands

Written by: Vito A. Rowlands

Atlas (Poland, 22 min 30 sec)

Written by: Maciej Kawalski

Audry Funk (United States, 33 min 45 sec)

Directed by: Yiwei Chen

Aurora (Ireland, 5 min 05 sec)

Directed by: Aoífe Doyle

Aurora by Laura Garcia (Mexico, 13 min 44 sec)

Directed by: Laura Garcia

Away (United States, 25 min 53 sec)

Directed by: Ben Johnson

Written by: Ben Johnson; Xoe Amer

A__B (United States, 20 min 31 sec)

Directed by: Zane Comer

Backlash (Switzerland, 1 hr 12 min)

Directed by: Sara Jegeman

Barbie's Kenny (United States, 1 hr 30 min)

Directed by: Zachary Ray Sherman

Written by: Zachary Ray Sherman

Cast: Bianca Lemaire; Shawn Hawkins; Tara Bast

Béa (Mexico, 13 min 22 sec)

Directed by: José Esteban Pavlovich Salido

Written by: Isabela Coppel

Cast: Camille Huriet; Flora Elies; Catalina Zavala

Before the Plate (Canada, 1 hr 35 min)

Directed by: Sagi Kahane-Rapport

Written by: Dylan Sher

Cast: John Horne

Bellwether (Ireland, 7 min 09 sec)

Directed by: Caroline Campbell

Written by: Caroline Campbell

Big Licks (United States, 19 min 30 sec)

Directed by: James Christiano

Cast: Neev Bar-David; Steven Conroy; Michael Croce; Jason Lopez; Diana Sharber; Rich Vience

Directed by: Agnieszka Wanicka

Written by: Agnieszka Wanicka

Cast: Cast: Kamila Janik, Dawid Tas Crew: Cinematography: Sebastian Strama Set design: Anna Durczok Sound: Bartek Grzybkowski Editing: Robert Maciejuk Written, directed and produced by Agnieszka Wanicka

Block And Censor (China, 1 hr 5 min)

Directed by: Awei Chen

Bloodhound Disciple (United States, 18 min 19 sec)

Directed by: Manuel Del Valle

Written by: Brett Deccico; Manuel Del Valle

Cast: Stevarion Allen; Lee Coc; E.R Ruiz; Sallieu Sesay

Bobo Touch Helpline - Bushwick Tarzan (United States, 8 min 07 sec)

Directed by: Bobo Touch

Bon Appetit (Thailand, 19 min 40 sec)

Directed by: Surapong Ploensang

Written by: Surapong Ploensang

BPM (United States, 4 min)

Directed by: Greg Robbins

Written by: Greg Robbins

Bristled (United States, 5 min)

Directed by: Scott Farrell

By Any Means Necessary (United States, 55 min)

Directed by: Damian Kudelka

Cabin In The Watta (Costa Rica, 12 min 33 sec)

Directed by: Sergio Pucci

Canción del estornudo (Sneeze Song) (Spain, 3 min 30 sec)

Directed by: Sandra M Dustet

Written by: Maria Elena Walsh

Cannonball (United States, 17 min 10 sec)

Directed by: Sean Fredricks

Written by: Sean Fredricks, Simon Nicholas

Cast: Trevor Torseth, MJ Brackin

CARL (United States, 10 min 29 sec)

Directed by: Dylan Boom

Written by: Dylan Boom, Barrett Carnahan

Cast: Kevin Sizemore

Catalina (United States, 14 min 22 sec)

Directed by: Paola Ossa

Written by: Paola Ossa

Directed by: Antonis Glaros

Written by: Antonis Glaros, Giouli Anastasopoulou, Ourania Papakosta

Chemistry 101 (USA, 9 miuntes)

Directed by: Mike Reft

Written by: Mike Reft

Cast: Casey Baum, Brady Fritz, Matt Gulbranson, Saiyam Kumar, Sydney Lint, Christine Nelson, Chloe Rice, Timothy Stuart, Ben Weinberg

Chinese Dream (Germany, 7 min)

Directed by: Lena Karbe; Tristan Coloma

Written by: Tristan Coloma

Circles of Confusion (Canada, 5 min)

Directed by: Jason Britski

Class of 84 (United States, 14 min 30 sec)

Directed by: Alex Salsberg, Joe Andrade

Cast: Harley Harrison Cast Jonathan Katz Cast

Directed by: Ignacio Román

Written by: Ignacio Román; Gonzalo Pereira

Cold City (United States, 12 min )

Directed by: Kelechi Jude

Come and See (United Kingdom, 1 min 56 sec)

Directed by: Enrico Lambiase

Written by: Enrico Lambiase

Coming Home (Armenia, 1 hr 25 min)

Directed by: Daria Shumakova

Written by: Daria Shumakova

Computer Worlds (United States, 11 min 37 sec)

Directed by: Lije Morgan; Zack Dresher

Confused (United States, 45 min)

Directed by: Jesse Salto; Louie Salto

Contramaré (Against Maré) (Brazil; Portugal, 28 min 55 sec)

Directed by: Daniel Marenco

Creamier (United States, 3 min 03 sec)

Directed by: Julian Klepper

Cucks (United States, 6 min 04 sec)

Directed by: Jared Lapidus

Curtiz (Hungary, 1 hr 33 min)

Directed by: Tamas Yvan Topolánszky

Written by: Tamas Yvan Topolánszky; Zsuzsanna Bak

Customer Reviews (United States, 6 min 30 sec)

Directed by: Michael Peter

Cut Copy Sphinx (United States, 3 min 30 sec)

Directed by: Virginia Lee Montgomery

Cypress (United States, 10 min)

Directed by: Revell Carpenter

Daddy, Where is Mom and Grandma? (Israel, 1 hr 30 min)

Directed by: Nili Tal

Cast: Producer: Nili Tal Director: Nili Tal

Deguello (United States, 14 min 29 sec)

Directed by: Jaime Herrera Jr. and Luis Treviño

Written by: Jaime Herrera Jr. and Luis Treviño

Cast: Lorenzo Leyza Dominik Blusse Joseph C. Byrne

Demon Hunters (United States, 17 min 03 sec)

Directed by: Nate Ziller

Written by: Nate Ziller

Deochiul (The evil eye) (Germany, 15 min)

Directed by: Leonore Kasper

Written by: Leonore Kasper; Mihaela Dragan

Desire Line (United Kingdom, 6 min 59 sec)

Directed by: Ruini Shi

Written by: Ruini Shi

Directed by: Dimitri Kwenda

Written by: Dimitri Kwenda

Division Ave (United States, 13 min 58 sec)

Directed by: Tamar Glezerman

Written by: Michal Birnbaum

Doll It Up (United States, 6 min 22 sec)

Directed by: Yalan Hu

Written by: Yalan Hu

Feeling his marriage with Natalie - a sex doll he has been with for 3 years - has grown stale, Gunther decides to purchases a new doll, Dorri, that he adores and esteems as “true love.” However, true love never lasts. When he finds out his new wife isn't as innocent as she looks, Gunther is faced with the fact that he has lost both of his wives.

Read More

Don Broco: Come Out to LA (United States, 4 min 46 sec)

Directed by: Benjamin Roberds

Dream Catcher (United States, 4 min 13 sec)

Directed by: Ryan Adkins

Dreamwisher (United States, 8 min 06 sec)

Directed by: Colin Costello

Written by: Colin Costello

Drizella (United States, 2 min 3 sec)

Directed by: Susan J. Chen

Eagle Death Match (Australia, 7 min 16 sec )

Directed by: Jim Punnett

Directed by: Carlos Oteyza

Empty Skies (United States, 18 min 38 sec)

Directed by: Wenting Deng; Luke Fisher

Written by: Wenting Deng; Luke Fisher

Epigenetics (United States, 9 min 50 sec)

Directed by: Diahnna Nicole Baxter

Written by: Diahnna Nicole Baxter

ETA (United States, 5 min 22 sec)

Directed by: Talia Shea Levin; Alexis Floyd

Every Alien Pen (United States, 3 min 22 sec)

Directed by: Boris Tsessarsky

This short film version of Shakespeare's Sonnet 78 tells the story behind the poem by utilizing a contemporary setting (Branch Brook Park) and actors to help evoke the spirit and relevance of Shakespeare. This film is part of the Shakespeare Sonnet series.

Read More

Everything Must Be in the Air (United Kingdom, 14 min 50 sec)

Directed by: Simon Brooks

Written by: Simon Brooks

Cast: Terence Corbett; Natalie Phillips

Exposure (United States, 17 min 57 sec)

Directed by: J.D. Funari

Falsehood (Germany, 3 min 52 sec)

Directed by: Akim Trueller

Famous Actor Preparing (United States, 4 min)

Directed by: Stanley Sievers

Farewell (Taiwan, 10 min)

Directed by: Chung-Yen

FIGHT (Taiwan, 15 min 30 sec)

Directed by: David Lim

Written by: David Lim

Final Callback (United States, 7 min 11 sec)

Directed by: Jeff Ayars

Flag Duty (United States, 6 min 35 sec)

Directed by: Raymond Knudsen

Flipped (USA, 19 minutes)

Directed by: Lawrence Watford

Written by: Tiffany Elle Burgess

Cast: Brandon Fobbs, Luke Georgecink, Skyler Joy, Naomi Mack

Floating Justice (Brazil, 34 min 15 sec)

Directed by: Leila Lak

FlyTrap (United States, 6 min 55 sec)

Directed by: Connor Bland

Written by: Connor Bland

For Keeps (United States, 15 min)

Directed by: Vicky Wight

Furrow (Finland, 3 min 15 sec)

Directed by: Jesse Haaja

Game Changer (United States, 2 min 40 sec)

Directed by: Aviv Mano

Written by: Aviv Mano

Georgica (United States, 17 min 15 sec)

Directed by: Kim DeLise

Written by: Adapted from the short story, Georgica written by A.M. Homes

Sophie spends the summer stealing the sperm of young, attractive male life guards to try and get pregnant. It is only after we expose Sophie’s past that we start to think, maybe she’s not so crazy after all.

Read More

Getting Lucky (United States, 20 min 56 sec)

Directed by: Oscar Bucher

Getting To Carnegie (United States, 17 min 45 sec)

Directed by: Julian Gargiulo

Girl Talk (United States, 17 min 11 sec)

Directed by: Erica Rose

Written by: Erica Rose

Godina na Majmunot (Year of the Monkey) (Macedonia, 1 hr 52 min)

Directed by: Vladimir Blaževski

Good Cop, Bad Cop (United States, 3 min 44 sec)

Directed by: Mark Kiefer

Directed by: Peter Böving

Guest Artist (United States, 1 hr 14 min)

Directed by: Timothy Busfield

Written by: Jeff Daniels

Hair Trigger (United States, 8 min 15 sec )

Directed by: Taylor Schafer

Written by: Calvin Perez

Harls (United States, 2 min 28 sec)

Directed by: Kenzie Sutton

Written by: Kenzie Sutton

Harper Finch (United States, 8 min 50 sec)

Directed by: Jonathan Baker; Matthew Toronto

Written by: Jonathan Baker; Matthew Toronto; Aaron Toronto

Haz De Luz (French, 5 minutes)

Directed by: Dan BARRERI

Heart of Gold (United States, 16 min 03 sec)

Directed by: Justin Lee Stanley

Henlightenment (Canada, 13 min 42 sec)

Directed by: Dwight Friesen

Written by: Dwight Friesen

Home After War (Germany, 18 min )

Directed by: Gayatri Parameswaran

Home with America (United States, 13 min)

Directed by: Alvaro Morales

Hope Dies Last (United Kingdom, 7 min 43 sec)

Directed by: Ben Price

Written by: Ben Price

House Hunting (United States, 7 min)

Directed by: Andrew Patrick Torrez

Written by: Chris Lewis Carter

Cast: Caitlin Rose Williams

House of Stronzo (United States, 58 min)

Directed by: Matthew White

Written by: Matthew White

Cast: Pete Cecere

How Do You Type a Broken Heart (United States, 13 min 22 sec)

Directed by: Jeremiah Kipp

Written by: Susannah Nolan

How Far (United States, 11 min 01 sec)

Directed by: Alexis Ostrander

How Noisy Everything Grows (United States, 4 min 11 sec)

Directed by: Amilcar Ybarra-Rojas

Hream (United States, 55 minutes)

Directed by: Geoffrey Hug

Hysterical (United States, 1 hr 29 min)

Directed by: Paul Higbie and Seth Pompi

Hysterical Women (United States, 22 min)

Directed by: Nora Kaye; Whitney Uland

I Will Not Write Unless I Am Swaddled In Furs (New Zealand, 6 min 14 sec)

Directed by: Wade Shotter

Written by: Wade Shotter

IDOL (Austria, 8 min 33 sec)

Directed by: Luisa Taraz

Ignite: A Burning Man Experience (United States, 17 min 53 sec)

Directed by: Ryan Moore

In Cold Blood (United States, 5 min 56 sec)

Directed by: Yonatan Elkayam

In His Place (Israel, 23 min 34 sec)

Directed by: Ofir Feldman

InSecurity Questions (Canada, 2 min 54 sec)

Directed by: Michael Peeling

Instinct (Iceland, 13 min 57 sec)

Directed by: Gudjon Ragnarsson

It's Nothing (United States, 55 min 40 sec)

Directed by: Eamonn Larsen

Written by: Eamonn Larsen

Cast: Sarai Davila; William Maxwell; Bryson Stewart; Stacy Wilk

IVRY (United States, 9 min 26 sec)

Directed by: Jake Oleson

Jamian Juliano-Villani Gets to Work (United States, 6 min 08 sec)

Directed by: Nick Ravich

Cast: Jamian Juliano-Villani

Je Suis Desole (I am sorry) (France, 3 min 19 sec)

Directed by: Olejnik Kamil

Jingle (United States, 9 min 13 sec)

Directed by: Eric Wang Schwager

Johnny Do Brasil (France, 1 hr 19 min)

Directed by: Jean-Louis Uzan

Journey Through the Camps (United States, 10 min)

Directed by: Jaehee Cho

Justin Geller- Thought It Would Be a Good Story (United States, 6 min 16 sec)

Directed by: Jon Rehr

Cast: Justin Geller

KILL BEN LYK (France, 1 hr 20 min)

Directed by: Erwan Marinopoulos

Krajina (Landscape) (United States, 12 min 29 sec)

Directed by: Leonardo Nussenzveig

Kwabena (United States, 9 min 04 sec)

Directed by: Déwun Owusu

KYRA (Canada, 7 min 44 sec)

Directed by: Waleed Abuzaid

Cast: Kyra Furlong

L'assaillant (The Assailant) (Canada, 6 min 12 sec)

Directed by: Olivier D. Asselin

Les Beaux Menteurs (Magnificent Liars) (France, 1 hour 20 minutes)

Directed by: Bruno Mercier

Cast: Mark Austin, Alice Carel, Morgan Pérez

Directed by: Anthony Frith

Lifeline (United States, 17 min 03 sec)

Directed by: L. Marcus Williams

Little Ghost Girl (United States, 3 min 46 sec)

Directed by: Adriane Little

Look Again (Canada, 3 min 15 sec)

Directed by: Katia Houde

Written by: Katia Houde

Los Angeles (United States, 10 min)

Directed by: Kishore Tummala

Written by: Kishore Tummala

Directed by: Samuel C. Montes de Oca León

lost | nyc (United States, 2 min)

Directed by: Homer Liwag

LOVE (United Kingdom, 1 min 30 sec)

Directed by: Neda Shadanlou

Lucienne eats a car (France, 29 min 40 sec)

Directed by: COUTURIAU Geordy

Mabata Bata (Mozambique & Portugal, 1 hr 13 min)

Directed by: Sol de Carvalho

Directed by: Alicia Albares

majic (Canada, 1 hr 22 min)

Directed by: Erin Berry

Marie's Crisis (United States, 10 min 23 sec)

Directed by: Michael Vecchio

Mates (United States, 6 min)

Directed by: Maxwell Price

Meeting Point (Belgium, 15 min 59 sec)

Directed by: Sherin Seyda

Mind Games (United States, 2 min 13 sec)

Directed by: Jiaqi Yan

Mogu and Perol (Japan, 8 min 32 sec)

Directed by: Tsuneo Goda

Monster City (China, 30 min)

Directed by: LI LO-TIEN

Morabeza (Spain, 2 min)

Directed by: Amar Hernández

Written by: Marina Outeda; Amar Hernández

Mosul 980 (Iraq, 9 min 59 sec)

Directed by: Ali Mohammed Saeed

mothers (Germany, 8 min 57 sec)

Directed by: Lorenz Christian Köhler

Music & Clowns (United Kingdom, 7 min 23 sec)

Directed by: Alex Widdowson

My Life Is Still Just A First Draft (United States, 29 min 26 sec)

Directed by: Morley

My Roommate is a Nazi (United States, 3 min 44 sec)

Directed by: Gady Shemesh

My trip to Japan (Germany, 3 min 37 sec)

Directed by: Dante Zaballa

My View: Clem Burke (United Kingdom, 50 min)

Directed by: Philip Sansom

Directed by: Jesús Torres Torres

Written by: Jesús Torres Torres

Niebla de Culpa (Mist of Guilt) (Mexico, 1 hr 10 min)

Directed by: Francisco Laresgoiti

Night (United States, 2 min 45 sec)

Directed by: Odin Wadleigh

Nightmare of Gaza (UAE, 13 min 49 sec)

Directed by: Farah Nabulsi

No news (Spain, 1 hr 10 min)

Directed by: Miguel Berzal de Miguel

No Nos Rendiremos (Undeterred) (United States, 1 hr 16 min)

Directed by: Eva Lewis

Noirs (Blacks) (France, 5 min)

Directed by: Romain Claris

Written by: Romain Claris

O rapaz e a coruja (The boy and the owl) (Portugal, 12 min 36 sec)

Directed by: Mário Gajo De Carvalho

Written by: Mário Gajo De Carvalho

Of Mine (United States, 17 min)

Directed by: Cate Carson

Written by: Cate Carson

Oh No (New Zealand, 3 min 23 sec)

Directed by: Natalie Tozer

Old Friends (United States, 3 min 22 sec)

Directed by: Jonathon Kimble

ON (United States, 18 min 29 sec)

Directed by: Jamie Effros

One Last Time (Spain, 5 min 20 sec)

Directed by: Javier Longobardo

Written by: Javier Longobardo

One of the Thousands (United States, 13 min 10 sec)

Directed by: Qianzi Gao

Directed by: Dennis Cieri

Written by: The NYC Indie Film Festival

Cast: Cast of thousands!

Pa'Lante (United States, 8 min 34 sec)

Directed by: Kristian Mercado

Pacific, Atlantic (United States, 10 min)

Directed by: Ran Zhang

Panorama: Jamming to the Top (United States, 1 hr 13 min)

Directed by: Christine Shaw

Paradise Lost (Poland, 14 min 30 sec)

Directed by: Bruno Brejt

Patties (United States, 4 min 23 sec)

Directed by: Abby Leigh Huffstetler

Pepper (Korea, 15 min)

Directed by: Jayil Pak

Permeable (United States, 19 min 45 sec)

Directed by: Li Wang

Pie (United States, 10 min 44 sec)

Directed by: Adria Tennor

Pig Heart (Germany, 29 min 59 sec)

Directed by: Artjom Baranov

Written by: Artjom Baranov

Cast: Natalia Rudziewicz; Anuk Steffen

Pip (United States, 4 min 05 sec)

Directed by: Bruno Simoes

Written by: David Kilgo; Richard Mather; Leslie Rowe

Poacher (Kenya, 27 min 47 sec)

Directed by: Tom Whitworth

Written by: Davina Leonard; Tom Whitworth

Poisoning Paradise (United States, 1 hr 17 min)

Directed by: Keely Shaye Brosnan; Teresa Tico

Possession (Germany, 6 min 13 sec)

Directed by: Reihaneh Youzbashi Dizaji

Cast: Konstantin Buehler; Martin Engler; James Douglas

Post Coital (United Kingdom, 5 min)

Directed by: Lowell Walker

Pray Me Over (United States, 5 min 37 sec)

Directed by: Daniel Judson

Prowler (Japan, 12 min 11 sec)

Directed by: Toshiharu Yaegashi

Public Domain (Canada, 4 min 33 sec)

Directed by: Jason Britski

Punch: The Story of Adelino Da Costa (United States, 7 min 33 sec)

Directed by: Auctus Productions

Cast: Executive Producer: Daniel Elahi Director of Photography: Amir Malek Production Manager: Reza Malek

Punctured (Australia, 7 min)

Directed by: Brendan Kelly; James Robinson

Written by: Brendan Kelly

Punky Brewster Blues (France, 3 min 01 sec)

Directed by: Sébastien SIGAUT MANAS

Written by: Sébastien SIGAUT MANAS

Racing to Enlightenment (United States, 9 min 3 seconds)

Directed by: Fella Cederbaum

Written by: Fella Cederbaum

Rail Fan (United States, 36 min 33 sec)

Directed by: James Stuart

Rainbow Ruthie (United States, 21 min)

Directed by: Ruth Marantz

Rangwang (Canada, 6 min 30 sec)

Directed by: Kate Kroll

Ray Richardson : Our side of the water (Belgium, 17 min 40 sec)

Directed by: Nina Degraeve

Red Dress. No Straps. (United Kingdom, 8 min 23 sec)

Directed by: Maryam Mohajer

Written by: Maryam Mohajer

Reich (United States, 6 min 42 sec)

Directed by: Nate O'Mahoney

Remnants (Canada, 16 min)

Directed by: Quentin Castellano

Rhapsody in Blue (Italy, 20 min)

Directed by: Maria Carolina Salomé

Written by: Maria Carolina Salomé

ROCKETMAN 360 (Romania, 20 min)

Directed by: Millo Simulov

Run Away, Rue (United States, 9 min 25 sec)

Directed by: Sarah Kim Martinez

Run India (Australia, 44 min 22 sec)

Directed by: Steve Young

Written by: Steve Young

Ruya (Lebanon, 12 min 10 sec)

Directed by: Carlos Haidamous

SAGE (United States, 15 min)

Directed by: Gabe Dinsmoor

Sammy Salmon (Australia, 6 min 30 sec)

Directed by: Jake Shannon

Written by: Jake Shannon

SCRiBBLES (United States, 14 min 10 sec)

Directed by: Lynnsey Ooten

Directed by: Joerg Courtial

Shin-chi's Canoe (Canada, 14 min 30 sec)

Directed by: Allan Hopkins

Short Calf Muscle (Netherlands, 13 min)

Directed by: Victoria Warmerdam

Simple Things (United States, 17 min 30 sec)

Directed by: Chad Scheifele

Sleepwalk (Portugal, 14 min 35 sec)

Directed by: Filipe Melo

Slides (United States, 4 min 43 sec)

Directed by: Andres Padilla

Written by: Andres Padilla

Slurp (France, 4 min 14 sec)

Directed by: Florent Hill

Snow White (United States, 5 min 45 sec)

Directed by: Theodora Richter

Sometimes Always Never (United Kingdom, 1 hr 31 min)

Directed by: Carl Hunter

Spider (United Kingdom, 9 min)

Directed by: Simon Brann Thorpe

Spirit of the Mountains (Kyrgyzstan, 18 min 19 sec)

Directed by: Nurmat Sakebaev

Steal Time (United States, 5 min 12 sec)

Directed by: Fella Cederbaum

Written by: Fella Cederbaum

Stellar Hosts Episodes 1 & 3 (United States, 9 min 10 sec)

Directed by: Keith Schneider

Written by: Katherine LaVictoire

Step Into My Office - Episode 3 (United States, 4 min 51 sec)

Directed by: Misha Calvert

Straight Family (Germany, 8 min)

Directed by: Jasmine Alakari; Paola Calvo; Eline Gehring; Sanela Salketic

Substitute (United Kingdom, 6 min 50 sec)

Directed by: Richard Ashrowan

Subverse (United States, 10 min)

Directed by: Joseph White

Written by: Joseph White

T(HE)Y (United States, 11 min 04 sec)

Directed by: Caroline Callender; Silver Liftin

Cast: Indiana Baker; Dakota Nieves

Tampsen Air (United States, 22 min)

Directed by: Chase Thompson

Written by: Chase Thompson

Tarantino! The Musical? (Germany, 1 min 58 sec)

Directed by: Jean-Luc Julien

Tea at 3:33 (United States, 4 min 59 sec)

Directed by: Julen Santiago

Thank You For Your Patients (United States, 22 min 50 sec)

Directed by: Mike Hermosa

Written by: Chae Talley

Cast: Andy Cohen; Cassandra Dailey; Michael Derek; Amey Goerlich; Zo Johnson; Chae Talley

Thank You For Your Service (United States, 11 min 44 sec)

Directed by: Kacey Cherry

Written by: Jaselle Martino; Kacey Cherry

The Cassie Confession (United States, 13 min 3o sec)

Directed by: Robert Mann

Written by: Robert Mann

Cast: Gloria Mann; Robert Mann

The Cobblestone Wars (United States, 30 min)

Directed by: Jack Friedman

The Color Red Only (United States, 5 min)

Directed by: Andrew Rotondi

Directed by: Tyler Doehring

Written by: Tyler Doehring; Richard Beadon

Cast: Erik LaPointe; Spencer Lott; Tosin Morohunfola; Alex Salamat

The Fancy Drunk (United States, 5 min 14 sec)

Directed by: Wiliam Douglas Turner; Erinn Nelson

Written by: Wiliam Douglas Turner; Erinn Nelson

The Fisherwoman (United States, 10 min 55 sec)

Directed by: Lorena Durán

The Last Office (United States, 11 min 26 sec)

Directed by: Trevor Hoover

The Lightkeeper's Story (United States, 9 min 34 sec)

Directed by: Paul D. Bestolarides

Cast: Trevor Grimes; Mark Ludwig; Ray Medved; Trey Van

The Mailman (United States, 6 min 19 sec)

Directed by: John Connor Bray

The Marvin Family Tortoise (United States, 12 min 45 sec)

Directed by: Paul Cadenhead

The Match (Finland, 15 min 48 sec)

Directed by: Pia Andell

The Meaning of Life? (United States, 3 min 07 sec)

Directed by: Gady Shemesh

The Motorcycle Art of Linus Coraggio (United States, 37 min 25 sec)

Directed by: Thomas W. Campbell

Written by: Thomas W. Campbell

Cast: Linus Coraggio

The Painters (, 12 min 20 sec)

Directed by: Sam Larsson

The Pallonetto Bull (Italy, 57:00)

Directed by: Luigi Barletta

Directed by: Paul Philipp

Written by: Belo Schwarz

The Push (United States, 1 hr 29 min 43 sec)

Directed by: Grant Korgan; Brian Niles

The Rocket Ship (United States, 7 min 42 sec)

Directed by: Taishon S Black

Written by: Taishon S Black

Cast: Nathaniel J; Kristina Malloy; Yvonna Pearson; Lilli Rosario; Taishon S Black

The Rose Garden (United States, 2 min 52 sec)

Directed by: Nina Gerstenhaber

Written by: Nina Gerstenhaber; Jessica Stanley

The Sea of Hemingway (United States, 29 min 37 sec)

Directed by: Laura Lopez

Written by: Laura Lopez

The Suicide of James Rider (United States, 1 hr 47 min)

Directed by: Fred Zara

Written by: Fred Zara

The Uburglar (United States, 9 min 43 sec)

Directed by: Cutter Hodierne

Written by: Cutter Hodierne & John Hibey

Cast: Executive Producers Cutter Hodierne John Hibey Cast: John Hibey Ellis Hooper Tom Kreuger Chopper Cinematographer: Alex Disenhof Music: Patrick Taylor Kevin Hilliard

THE WIND PHONE (United States, 15 min 52 sec)

Directed by: Kristen Gerweck

Cast: Miho Ando; Megumi Kabe; Hitoshi Masaki; Yukina Takase; Hiroshi Watanabe

They Wait For Us (United Kingdom, 19 min 50 sec)

Directed by: Lukas Schrank

Written by: Lukas Schrank; George Thomson; Matthew Jankes

Cast: Chike Chan; Michael Christofis; Josephine Larsen; Count Prince

They Will (United States, 2 min 38 sec)

Directed by: Morgan White

Cast: Henry Anderson; Elanna White

Thin Walls (United States, 4 min 40 sec)

Directed by: Susan McCormick

Written by: Susan McCormick

Cast: Ana Bernot-Reilly; Imani Cargill; Kinsey Kunkel; Hannah Sharp

This Great Nation (United States, 1 min 40 sec)

Directed by: HECTOR ANDERSON

Three Days in the Hole (United States, 19 min 55 sec)

Directed by: Candice Carella

Written by: Candice Carella; Desmond Nakano

Cast: Sara Vessal; Kally Khourshid; Amelia Rae

Time Enforcer (United States, 11 m 07 sec)

Directed by: Jimmy Nickerson

Written by: Jared Corwin

Cast: Gerard George; Kyle Hoekstra; Tommy Keavy; Casey Miller; Tim O'Leary; Noemie Yost

Time Machinery (Canada, 6 min 25 sec)

Directed by: Mei Fa Tan

Written by: Mei Fa Tan

TIMECAPSULE (Singapore, 21 min)

Directed by: Yue Weng Pok

Tiwayo 'Wild' (Poland, 4 min)

Directed by: Filip Zaluska

Written by: Filip Zaluska

Tomato & Egg (USA, 11 minutes)

Directed by: Nicole Tay and Tina Xu

Cast: Lisa - Celia Au) Yun - Fenton Li

Directed by: Vinko Laotovic

Written by: Vinko Laotovic; Wei Tai

Cast: Mark Mammone; Ved Redic; Steven Vulin

Too Tough to Kill- APTBS (United States, 2 min 07 sec)

Directed by: Colin Marchon

Trip (United States, 3 min 28 sec)

Directed by: Jefferson White

Written by: Jefferson White

Twilight (Canada, 2 min)

Directed by: Richard Reeves

UberLand (United States, 53 min 54 sec)

Directed by: Nick St. Charles

Vermont Fancy (United States, 47 min)

Directed by: Kathleen Dougherty Huxley

Vieux Jeu - Ep.01 (Old Game - Ep.01) (Canada, 8 min 46 sec)

Directed by: Quentin Fabiani

Vincent van Gogh F**k Yourself Todd (United States, 4 min 11 sec)

Directed by: Jason Ortiz

Water Sports (USA, 2 minutes)

Directed by: Kevin Wolfring

Written by: Kevin Wolfring

Cast: Jordan Gaches (Producer), Paul Hinkes

We The Children (United States, 22 min)

Directed by: Mike De Caro; Jamal Joseph

Directed by: Anne Brigg

Written by: Anne Brigg

Cast: Jake D. Williamson

What Here Needs Love? (United States, 12 m 35 sec)

Directed by: Daniel Antebi

Written by: Daniel Antebi

When Harlem Saved A King (United States, 1 hr 30 min)

Directed by: Al Cohen

When It's Good (United States, 10 min 30 sec)

Directed by: Ross Everett Bercun

Cast: Kimberly Condict; Ross Everett Bercun; Lee Newton; Meera Rohit Kumbhani; Claire Woolner

Windows (United States, 4 min 37 sec)

Directed by: Jason Allen Lee

Without You (Germany, 8 min 50 sec)

Directed by: Benjamin Bechtold

Cast: Kevin Fischer; Swantje Riechers; Lilly Volk; Nikolai Will

Wombsong (Finland, 6 min 26 sec)

Directed by: Hanna Västinsalo

Cast: Meeri Lempiäinen

Zedd | One Strange Rock (United States, 3 min 35 sec)

Directed by: The Edwards Brothers

Written by: Anton Zaslavski

Cast: Produced by Zedd Mixed by Zedd Orchestrated and Arranged by Brian Tyler Engineered, and Ryan Shanahan Administered by Universal Music Publishing Group (ASCAP) Creative Agency: Universal Music Group & Brands

Zero Miles To Empty (United States, 2 min 39 sec)

Directed by: William Bajalia

Written by: William Bajalia

Cast: Aaron Bray; Tyler Parker

2019 Winners

Best Director

Timothy Busfield for GUEST ARTIST

Guest Artist (United States, 1 hr 14 min)

Directed by: Timothy Busfield

Written by: Jeff Daniels

Best Cinematography

Alejandro Cantú for Nadie Sabra Nunca

Nadie Sabra Nunca (No One Will Ever Know) (Mexico, 1 hr 42 min)

Directed by: Jesús Torres Torres

Written by: Jesús Torres Torres

Best Narrative Feature

Mabata Bata - Directed by: Sol de Carvalho

Mabata Bata (Mozambique & Portugal, 1 hr 13 min)

Directed by: Sol de Carvalho

Best Documentary Feature

Hysterical - Directed by: Paul Higbie and Seth Pompi

Hysterical (United States, 1 hr 29 min)

Directed by: Paul Higbie and Seth Pompi

Best Short Documentary

By Any Means Necessary - Directed by: Damian Kudelka

By Any Means Necessary (United States, 55 min)

Directed by: Damian Kudelka

Best Short Film

SAGE - Directed by: Gabe Dinsmoor

SAGE (United States, 15 min)

Directed by: Gabe Dinsmoor

Best Super Short Film

Thin Walls - Directed by: Susan McCormick

Thin Walls (United States, 4 min 40 sec)

Directed by: Susan McCormick

Written by: Susan McCormick

Cast: Ana Bernot-Reilly; Imani Cargill; Kinsey Kunkel; Hannah Sharp

Best Animation

Red Dress. No Straps - Directed by: Maryam Mohajer

Red Dress. No Straps. (United Kingdom, 8 min 23 sec)

Directed by: Maryam Mohajer

Written by: Maryam Mohajer

Best Music Video

Don Broco - Come out to LA - Directed by: Benjamin Roberds

Don Broco: Come Out to LA (United States, 4 min 46 sec)

Directed by: Benjamin Roberds

Best Art/Experimental Film

Above the Angel - Directed by: Julian Olariu

Above the Angel (France, 6 min 17 sec)

Directed by: Julian Olariu

Best Short Sketch Comedy Video

Vincent Van Gogh Fuck Yourself Todd - Directed by: Jason Ortiz

Vincent van Gogh F**k Yourself Todd (United States, 4 min 11 sec)

Directed by: Jason Ortiz

Best Web Series

Vieux Jeu - Directed by: Quentin Fabiani

Vieux Jeu - Ep.01 (Old Game - Ep.01) (Canada, 8 min 46 sec)

Directed by: Quentin Fabiani

Best TV Pilot

Rainbow Ruthie - Directed by: Ruth Marantz

Rainbow Ruthie (United States, 21 min)

Directed by: Ruth Marantz

Best Actor

Jeff Daniels in GUEST ARTIST

Guest Artist (United States, 1 hr 14 min)

Directed by: Timothy Busfield

Written by: Jeff Daniels

Best Actress

Clare Durant for ANIMAS

Animas (Spain, 1 hr 25 min)

Directed by: Jose Ortuño and Laura Alvea

Best VR

Home After War - Directed by: Gayatri Parameswaran

Home After War (Germany, 18 min )

Directed by: Gayatri Parameswaran